Geoportál

Portal for ArcGIS

Mapová stavebnice pro administrativní účely umožňující práci nejen s prostorovými daty. Výstupem jsou interaktivní mapy a aplikace, které je možné zobrazovat v internetovém prohlížeči a vložit je do libovolných stránek. Na rozdíl od ArcGIS Online běží na strojích ÚVT, nikoli v cloudu ESRI.

Vstoupit do aplikace

Aplikace je přístupná pouze autorizovaným uživatelům Masarykovy univerzity a je provozována pro administrativní účely. Licenční podmínky jsou dostupné na dokumentovém serveru MU.

Co je to Portal for ArcGIS?

Jednoduše řečeno je to webová mapová stavebnice, díky které lze vytvářet interaktivní mapy a mapové aplikace. Ty pak můžete sdílet a zpřístupňovat je určité skupině lidí, celé organizaci nebo dokonce široké veřejnosti.

Hlavní výhodou je, že s mapou můžete pohybovat a můžete si ji přibližovat. Veškerý obsah se přizpůsobuje aktuálnímu měřítku a zůstává přehledný. Můžete si vytvořit vlastní symboliku, popisky, filtry, grafy a díky vyskakovacím oknům (pracovně bublinám) můžete čtenářům zpřístupnit libovolné informace o vybraném prvku.

Práce s Portal for ArcGIS je velmi intuitivní a díky webovým technologiím jsou mapy přístupné odkudkoli. Navíc s nimi můžete pracovat i v ArcGIS mobilních aplikacích a pořizovat tak data přímo z terénu. 

Jak se liší od ArcGIS Online?

Jsou to de facto stejné technologie. Základní rozdíl je však v provozovateli. Portal for ArcGIS je provozován na strojích Ústavu výpočetní techniky, ArcGIS Online běží v cloudu ESRI. 

Vzhledem k volitelným , neobsahuje Portal for ArcGIS veškerou funkcionalitu jako ArcGIS Online. Dává ale větší možnosti využití prostorových dat MU, která jsou publikována přímo z Enterprise geodatabáze. Díky tomu jsou všechna takto publikovaná data v Portálu aktuální a je velice jednoduché je měnit a udržovat.

Veškerá data v Portálu jsou ukládána na diskové pole ÚVT, tudíž není třeba mít obavy s přenosem dat do cloudu v Americe.

Jak získat přístup?

Portal for ArcGIS je přístupný autorizovaným uživatelům Masarykovy univerzity. Díky napojení na Jednotné přihlášení MU stačí znát UČO a primární heslo.


Kontakt

Mgr. Jan Tajovský

Správa univerzitní licence ArcGIS, Divize informačních systémů, ÚVT

telefon: 549 49 3333
e‑mail:

Mgr. Pavlína Kasprzaková

Administrativní kontakt, Divize IT Služeb, ÚVT

telefon: 549 49 6798
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info